Wprowadzenie do kompresji

Na co zwrócić uwagę, aby kompresja w przypadku lipoedemy spełniała swoją funkcję, a zarazem była estetyczna i wygodna w użytkowaniu? Kiedy stosować odzież uciskową i jaki ma okres trwałości?

Dobór kompresji

Aby produkt kompresyjny był odpowiednio dobrany należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Często są one pomijane, kiedy na przykład dobieranie produktu następuje przez samego pacjenta, członków jego rodziny, bądź osoby nieprzeszkolone. Nie jesteśmy w stanie dobrać na podstawie barwnych opisów tego czego naprawdę potrzebujemy. Stąd też pojawiają się często negatywne opinie na temat kompresji medycznej.

Na co zwrócić uwagę aby produkt w przypadku obrzęku lipidowego spełniał swoja funkcję a zarazem był on produktem estetycznym?

Istnieje kilka bardzo istotnych elementów takich jak:

  • Lokalizacja choroby oraz objęty obszar:

– zniekształcenie tkanki

– fałdy i pogrubienia

  • Współistnienie i stopień zaawansowania innych dolegliwości:

– ból i lokalna tkliwość

– obrzęk wtórny (komponenta limfatyczna)

  • Styl życia, mobilność oraz zainteresowania
  • Dostęp do kompresji

– ośrodek specjalistyczny

– osoba przeszkolona – limfolog

  • Możliwości finansowe oraz dofinansowanie NFZ.

Strategia dobierania kompresji

Na początku przygody z kompresją najważniejsza jest osoba, która będzie ją użytkowała. Lekarz czu limfolog często widząc sceptyzm pacjenta zaleca na początku niższy stopień kompresji aby przygotować ciało i psychikę do zaznajomienia się z produktem. Podczas profesjonalnego doboru u specjalisty, pacjent zostaje przeszkolony jak użytkować produkt (instrukcja: ubierania, zdejmowania, prania, suszenia). Powinien także być umożliwiony kontakt w przypadku pytań zaistniałych już w trakcie noszenia kompresji. Jeżeli pacjent nie jest przekonany do tego typu leczenia ważne jest aby na początku przynajmniej nosił odzież kompresyjną w sytuacjach, które wzmagają wystąpienie obrzęków np.: podczas wysiłku fizycznego, podróży, w podczas pracy gdzie ruch jest niewystarczający.

Zalecenia

Odzież kompresyjna ma określony okres trwałości. Przy codziennym praniu produktu wynosi ona 6 miesięcy. Po tym czasie powinna być wymieniona. Zaleca się pranie ręczne lub w pralce automatycznej wybierając delikatny program nie używając płynów zmiękczających.

Ze względu na wysuszające własciwości należy używać odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, które nie wchodzą w reakcje z materiałem kompresyjnym.

Produkt uciskowy należy zakładać rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka bądź po toalecie porannej.

W przypadku problemów z zakładaniem kompresji należy stosować sprzęt pomocniczy oraz rękawice lateksowe, które jednocześnie chronią materiał przed uszkodzeniem mechanicznym.

 

 

Świadomy wybór pacjenta i wspólne podejmowanie decyzji

Chęć noszenia kompresji, pozytywne nastawienie a przede wszystkim zrozumienie w jakim celu się ją stosuje powoduje, że przestaje być traktowana jako zło konieczne. Pacjent współpracuje chętniej kiedy widzi pozytywne efekty terapii włączając do swego życia inne elementy wspomagające walkę z obrzękiem jak dieta, sport czy pielęgnacja skóry. Nie należy zapominać także o zdrowu psychicznym. Spotykanie się z osobami o podobnych problemach powoduje, że nie czujemy się sami. Ważna jest możliwość wymiany doświadczeń dotyczących różnych sfer życia. Nie zapominając jednak o tym, że każdy jest inny a metoda terapii czy kompresji jest kwestią indywidualną.

 

Przydatne linki:

www.facebook.com/groups/lipoedemakompresjamedyczna.

Bibliografia:
 

  • Haesler E 2016 Evidence summary: single modality treatment of lymphoedema: manual lymphatic drainage.
  • Saurewald A., Foldi E., Niederholz J. 2001 Obrzęk limfatyczny. Przebieg i leczenie, wyd. Jobst GmbH
  • Szuba A. Choroby naczyń chłonnych. 2005 Choroby wewnętrzne. Tom 1. Szczeklik A. (red.). Medycyna Praktyczna, Kraków
  • Szewczyk M.T., Cwajda-Białasik J. 2009 Kompresjoterapia w leczeniu obrzęku limfatycznego kończyn dolnych. W: Jawień A., Szewczyk M.T. (red.). Kompresjoterapia. Termedia, Poznań
  • Földi M., Strössenreuther R. 2003 Grundlagen der manuellen Lymphdrainage. Urban & Fischer, München
  • Doś J. Manualny drenaż limfatyczny w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. 2009 W: Jawień A., Szewczyk M.T. (red.). Kompresjoterapia. Termedia, Poznań:
  • Doherty D., Morgan P., Moffatt C. 2009 Hosiery in lower limb lymphoedema. J. Lymph.
  • Ograczyk A., Kaszuba A., Miękoś-Zydek B. i wsp. 2004 Współczesne metody leczenia obrzęków chłonnych. Dermatologia Estetyczna
  • Schingale F. J. Lymphoedema Lipoedema. Schlutersche Verlagsgesellschaft 2003 mbH&Co.KG,
 

Dorota Stettler

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *