Drenaż limfatyczny i jego zastosowanie

Drenaż limfatyczny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabiegów polecanych przy obrzęku lipidowym - stosowany jest głównie u pacjentów z obrzękami kończyn dolnych i górnych. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, dlaczego jest oficjalnie zalecanym przez lekarzy zabiegiem w leczeniu lipoedemy!

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem mającym na celu usprawnienie pracy układu limfatycznego, którego funkcjonowanie może być upośledzone, np. u pacjentek z Lipoedemą.

Drenaż limfatyczny możemy wykonywać w dwojaki sposób: manualnie (ręcznie) przez dobrze wyszkolonego terapeutę lub przy pomocy aparatów do drenażu (specjalnych urządzeń, które wyposażone są w pneumatyczne mankiety), co jest idealnym rozwiązaniem w warunkach domowych. 


Dla kogo przeznaczony jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny stosowany jest głównie u pacjentów z obrzękami kończyn dolnych i górnych. Obrzęki, czyli opuchnięcia, mogą być spowodowane różnymi czynnikami:

  • stany pourazowe,
  • niewydolność limfatyczna i niewydolność układu krążenia,
  • stan po mastektomii,
  • zaburzenia hormonalne (cukrzyca, choroby tarczycy).

Wskazaniem może być też zwykłe zmęczenie i przeciążenie.

Masaż limfatyczny stosowany jest także jako zabieg przeciwcellulitowy oraz w celach relaksacyjnych i regeneracyjnych, ale również  jako leczenie obrzęku lipidowego. Większość z tych wskazań ma charakter przewlekły, więc żeby zapobiec nawrotom opuchlizny lub utrzymać ładny, zdrowy wygląd skóry, pacjent musi poddawać się zabiegom systematycznie i regularnie, często nawet do końca życia. MDL wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, pobudza krążenie krwi i poprzez wspomaganie ukrwienia tkanek ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, co jest szczególnie ważne w przypadku nagromadzenia jej w newralgicznych miejscach dla kobiet jak np. w obrzęku lipidowym.

Warto przypomnieć, że drenaż limfatyczny jest zabiegiem oficjalnie zalecanym przez lekarzy w leczeniu lipoedemy.

 

Drenaż limfatyczny dla sportowców

Wykorzystanie drenażu limfatycznego do odnowy biologicznej sportowców przynosi bardzo dobre efekty. Pomaga usprawnić pracę układu krążenia oraz układu limfatycznego, przez co przyczynia się do szybszej regeneracji po ciężkich treningach czy startach w zawodach. Zastosowanie takiego  masażu daje uczucie „lekkich nóg” oraz zmniejsza zmęczenie kończyn dolnych.

Ponadto sportowcy nader często borykają się z obrzękami i kontuzjami, co powoduje trudności z szybkim powrotem do aktywności fizycznej i tutaj również sprawdzi się masaż pneumatyczny.

Sam zabieg presoterapii polega na sekwencyjnym masażu uciskowym wybranych części ciała (np. kończyn dolnych lub górnych), wykonywanym do granicy pojawienia się bólu. Urządzenie napełnia mankiety powietrzem i dzięki temu wywierają one ucisk na tkanki. Zalegająca chłonka jest przesuwana w kierunku węzłów chłonnych. Efektem jest likwidacja obrzęków, poprzez przepchnięcie limfy oraz udrożnienie węzłów chłonnych.

Aparaty do drenażu limfatycznego nie zastąpią rąk terapeuty, ale będą świetnym uzupełnieniem terapii przeciwobrzękowej. U pań dotkniętych obrzękiem lipidowym masaż pneumatyczny wykonujemy bez kompresji, a po jego zakończeniu warto założyć odpowiednio dopasowaną kompresję medyczną.

Zaletą aparatów przeznaczonych do domowego użytku jest ich przystępna cena oraz łatwa obsługa.

Oprócz mankietów na kończyny, można dokupić mankiet na biodra oraz brzuch. Mankiety w aparatach do drenażu limfatycznego różnią się ilością komór. Dostępne są mankiety z 4, 6 lub 12 komorami. Im więcej komór w mankiecie, tym działanie podczas drenażu jest bardziej precyzyjne.



Obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Najważniejszym etapem jest tutaj odpowiednie podłączenie mankietów oraz odpowiednie ustawienie parametrów, takich jak: czas pracy oraz ciśnienie. Jeśli zabieg wykonywany jest w celach leczniczych, jego parametry najlepiej jest skonsultować z lekarzem lub wykwalifikowanym terapeutą. Możliwość wyboru różnego rodzaju trybów pracy urządzenia (np. masaż wyszczuplający czy połączenie masażu wyszczuplającego i drenażu limfatycznego) jest dodatkowym atutem i zapobiega przyzwyczajeniu się pacjenta do jednego odczucia, przez co zabieg jest intensywniejszy i bardziej skuteczny.


Warto pamiętać, że nieprawidłowo wykonany zabieg może spowodować większy zastój limfy. Zawsze powinien być on wykonywany w kierunku węzłów chłonnych, które filtrują limfę i oczyszczają odprowadzając dalej.

Częstotliwość zabiegu: 2-3 razy w tyg profilaktycznie, leczniczo w przypadku istniejącego obrzęku nawet codziennie.

Przeciwskazania mogą mieć naturę względną albo bezwzględną:

  • stany zapalne ostre, krwiaki, tętniaki, żylaki, zmiany skórne,
  • zaawansowana miażdżyca lub osteoporoza,
  • nieleczone nadciśnienie lub choroby serca (niewydolność serca),
  • nowotwory,
  • choroby krwi,
  • padaczka,
  • tendencja do krwotoków,
  • zakrzepica,
  • menstruacja.

A nasze usługi dla Was realizujemy tak: :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *