Skacz dla zdrowia!

Do tej pory mówiono jedynie o negatywnych skutkach treningów na trampolinie, szczególnie w odniesieniu do mięśni dnia miednicy. Jednak jak dowodzą badania, skakanie na mini trampolinie jest jednym z najbardziej efektywnych zdrowotnie ćwiczeń, jakie można zalecić człowiekowi. Trening ten ma szczególnie duże znaczenie dla osób z nadwagą czy w lipoedemii!

Wpływ ćwiczeń na mini trampolinie na zdrowie był dotychczas niedoceniany, wręcz przeciwnie – mówiono tylko o negatywnych skutkach treningu na tym sprzęcie, szczególnie w odniesieniu do mięśni dnia miednicy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia technika wykonywania tych ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego trenera czy fizjoterapeuty, aby nie pojawiły się problemy zdrowotne, takie jak bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy nietrzymanie moczu.

Aby temu zapobiec, warto zadbać o kilka rzeczy: po pierwsze: ćwiczyć regularnie mięśnie dna miednicy, po drugie: zwracać uwagę na prawidłową technikę skoków, po trzecie: pracować nad głęboką stabilizacją, po czwarte: starać się ćwiczyć bez obuwia, bo to daje większe czucie proprioceptywne i po piąte pamiętać o prawidłowym głębokim oddechu, który jest ściśle skorelowany z pracą mięśni dna miednicy.

Jednak, jak dowodzą badania, skakanie na mini trampolinie jest jednym z najbardziej efektywnych zdrowotnie ćwiczeń, jakie można zalecić człowiekowi. Szczególnie ze względu na efekt, jaki na układ limfatyczny ma skakanie. W  przeciwieństwie do układu żylnego, którego pompą napędzającą przepływ krwi jest serce, prawidłowe działanie układu limfatycznego jest uzależnione w głównej mierze od pompy mięśniowej, która działa w wyniku aktywności fizycznej.
Ćwiczenia na trampolinie przyspieszają przepływ limfy w naszym organizmie, dzięki czemu szybciej usuwane są toksyny, martwe komórki, komórki chorobowe i łatwiej absorbowane są składniki odżywcze w komórkach, które później przekształcane są w energię. Poprawa przepływu chłonki ma wpływ na wyciszanie stanów zapalnych w organizmie, które mają niekorzystny wpływ na rozrost tkanki lipidowej w lipoedemii.
Kiedy odbijamy się w górę i opadamy, wspomagamy pracę zastawek w naczyniach limfatycznych i tym samym pobudzamy przepływ i lepszą filtrację limfy.  Udowodniono, że skoki na trampolinie (rebounding) poprawiają przepływ limfy nawet 15-krotnie, przez co bardzo pozytywnie wpływają na cały układ odpornościowy. Wertykalny ruch w skokach stymuluje wszystkie organy, porusza płyn mózgowo-rdzeniowy oraz pozytywnie wpływa na pracę jelit, a to przekłada się na poprawę metabolizmu.

Ćwiczenia na trampolinie doskonale dotleniają nasz organizm, co również pomaga w usuwaniu toksyn, poprawie pracy systemu sercowo-naczyniowego i przyspiesza przemianę materii, a to ma wpływ na poprawę jędrności i elastyczności naszej skóry, a co za tym idzie, spowalnianiu procesów starzeniowych.
W przeciwieństwie do innych form aktywności fizycznej, jak np. jogging, który wpływa obciążająco na stawy skokowe, trampolina rozkłada energię równomiernie po wszystkich stawach w ciele, dlatego na trampolinie mogą ćwiczyć praktycznie osoby w każdym wieku, gdyż trening można dostosować do indywidualnych możliwości osoby ćwiczącej. Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób z nadwagą czy w lipoedemii, w której nadmierne nagromadzenie tkanki lipidowej wpływa niekorzystnie na obciążenie stawów, ograniczenie ich ruchomości oraz częstym występowaniem bolesności nóg i tzw. objawu „ciężkości nóg”.

Intensywnego treningu na trampolinie powinny unikać: osoby z ostrą dyskopatią, kobiety w ciąży, pacjenci z endoprotezami stawów biodrowych i kolanowych, w zaawansowanej osteoporozie, przy nieuregulowanym nadciśnieniu tętniczym i astmie oraz w przypadku świeżych urazów.
Trening na trampolinie ma charakter wytrzymałościowo – wzmacniający, poprawiający równowagę i koordynację, sprawia, że ciało staje się bardziej elastyczne, wzmacnia się układ kostny i mięśniowy.

Nie można zapominać o aspekcie poprawy samopoczucia, gdyż skoki na trampolinie przynoszą sporo dziecięcej radości płynącej z naukowo usprawiedliwionej alternatywy do skakania po łóżku. :-)
Jeden z mentorów w świecie biznesu, Andre Chaperon, propaguje na swoich treningach biznesowych pomysł na poranną zmianę stanu fizjologicznego organizmu przy użyciu mini trampoliny. Pięciominutowy poranny trening na trampolinie dostarcza niesamowitego kopa na poranny rozruch!
Zaletą mini trampoliny są jej niewielkie rozmiary. Na trampolinie możemy ćwiczyć w zaciszu domowym, oglądając swój ulubiony program telewizyjny, jak i w klubach fitness, w których zajęcia „jumping fitness” cieszą się dużym powodzeniem.  Oczywiście ćwiczymy w odzieży kompresyjnej, aby zapobiec nadmiernemu przenikaniu płynu limfatycznego i ubijaniu tkanki lipidowej, a jednocześnie zwiększając intensywność pracy pompy mięśniowej nóg i regenerację potreningową. 

Świetną alternatywą dla zajęć na sali fitness są trampoliny wodne – zaletą tych zajęć jest brak konieczności noszenia odzieży kompresyjnej, gdyż ciśnienie hydrostatyczne środowiska wodnego korzystnie wpływa na pracę układu limfatycznego, a wytwarzane wiry w wodzie w naturalny sposób wpływają drenująco i masująco na naszą skórę, czego efektem jest znaczne jej wygładzenie (znika cellulit).
Kupując trampolinę należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, gdyż ma to wpływ na komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń, ale za tym idzie w parze wyższa cena. Niestety, tańsze wersje bardzo szybko nie spełniają swojego zadania i często stanowią zagrożenie. Trampoliny do użytku profesjonalnego jak i domowego są często wyposażone w dodatkowe rączki – dzięki czemu skakanie jest naprawdę bezpieczne.

Trenując kilka razy w tygodniu bardzo szybko zauważymy poprawę w funkcjonowaniu naszego organizmu, dzięki czemu osiągniemy efekt terapeutyczny.

Dlatego szczerze zachęcam do tej formy aktywności fizycznej! Jednym ograniczeniem jest… poziom sufitu. :-)

Bibliografia:


– Bringezu G., Schreiner O.  (2006) Kompleksowa terapia przeciwzastoinowa. Wydawca: Polskie Towarzystwo Limfologiczne
– Földi M., Strossenreuther R. (2005) Podstawy manualnego drenażu limfatycznego. Wydawca: Elsevier Urban&Partner
http://www.naturalnews.com/046861_lymphatic_system_detox_lymph_drainage.html
http://bonavita.pl/jumping-fitness-zasady-efekty-i-przeciwwskazania
http://jumpit.fitness/miesnie-dna-miednicy-a-skakanie-na-trampolinie/
https://nieborak.wordpress.com/2016/11/17/cwiczenia-antynowotworowe-czyli-jak-wspomoc-uklad-limfatyczny/
https://biohaker.pl/2018/10/28/rebounding-dlaczego-mini-trampolina-to-najlepiej-wydane-200-zl-w-twoim-zyciu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *