Wpływ ćwiczeń na mini trampolinie na zdrowie był dotychczas niedoceniany, wręcz przeciwnie – mówiono tylko o negatywnych skutkach treningu na tym sprzęcie, szczególnie w odniesieniu do mięśni dnia miednicy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia technika wykonywania tych ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego trenera czy fizjoterapeuty, aby nie pojawiły się problemy zdrowotne, takie jak bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy nietrzymanie moczu.
Aby temu zapobiec, warto zadbać o kilka rzeczy: po pierwsze: ćwiczyć regularnie mięśnie dna miednicy, po drugie: zwracać uwagę na prawidłową technikę skoków, po trzecie: pracować nad głęboką stabilizacją, po czwarte: starać się ćwiczyć bez obuwia, bo to daje większe czucie proprioceptywne i po piąte pamiętać o prawidłowym głębokim oddechu, który jest ściśle skorelowany z pracą mięśni dna miednicy.


Ćwiczenia na trampolinie doskonale dotleniają nasz organizm, co również pomaga w usuwaniu toksyn, poprawie pracy systemu sercowo-naczyniowego i przyspiesza przemianę materii, a to ma wpływ na poprawę jędrności i elastyczności naszej skóry, a co za tym idzie, spowalnianiu procesów starzeniowych.

Intensywnego treningu na trampolinie powinny unikać: osoby z ostrą dyskopatią, kobiety w ciąży, pacjenci z endoprotezami stawów biodrowych i kolanowych, w zaawansowanej osteoporozie, przy nieuregulowanym nadciśnieniu tętniczym i astmie oraz w przypadku świeżych urazów.

Nie można zapominać o aspekcie poprawy samopoczucia, gdyż skoki na trampolinie przynoszą sporo dziecięcej radości płynącej z naukowo usprawiedliwionej alternatywy do skakania po łóżku. :-)

Świetną alternatywą dla zajęć na sali fitness są trampoliny wodne – zaletą tych zajęć jest brak konieczności noszenia odzieży kompresyjnej, gdyż ciśnienie hydrostatyczne środowiska wodnego korzystnie wpływa na pracę układu limfatycznego, a wytwarzane wiry w wodzie w naturalny sposób wpływają drenująco i masująco na naszą skórę, czego efektem jest znaczne jej wygładzenie (znika cellulit).

Trenując kilka razy w tygodniu bardzo szybko zauważymy poprawę w funkcjonowaniu naszego organizmu, dzięki czemu osiągniemy efekt terapeutyczny.


Bibliografia:
– Bringezu G., Schreiner O. (2006) Kompleksowa terapia przeciwzastoinowa. Wydawca: Polskie Towarzystwo Limfologiczne
– Földi M., Strossenreuther R. (2005) Podstawy manualnego drenażu limfatycznego. Wydawca: Elsevier Urban&Partner
– http://www.naturalnews.com/046861_lymphatic_system_detox_lymph_drainage.html
– http://bonavita.pl/jumping-fitness-zasady-efekty-i-przeciwwskazania
– http://jumpit.fitness/miesnie-dna-miednicy-a-skakanie-na-trampolinie/
– https://nieborak.wordpress.com/2016/11/17/cwiczenia-antynowotworowe-czyli-jak-wspomoc-uklad-limfatyczny/
– https://biohaker.pl/2018/10/28/rebounding-dlaczego-mini-trampolina-to-najlepiej-wydane-200-zl-w-twoim-zyciu/
