Lipoedema, obrzęk limfatyczny – czy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Czy obrzęki naprawdę są "dietooporne"? Czy warto skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego? Jakich efektów mogę się spodziewać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym noworocznym wpisie!

Społeczność kobiet szukających pomocy w związku z obrzękami stale się powiększa (do naszych grup na FB codziennie dochodzi minimum kilkanaście nowych osób). W związku z tym postanowiłam, dla przypomnienia, podsumować kilka najistotniejszych faktów związanych z opieką dietetyczną w obrzęku lipidowym oraz limfatycznym.

Pomimo rozwoju doniesień naukowych, w niektórych źródłach informacyjnych oba obrzęki są wciąż uznawane za „dietooporne” – z czym, jako dietetyk kliniczny pracujący z pacjentkami obrzękowymi od ponad 3 lat na pewno nie mogę się zgodzić.

Działaniami dietetycznym możemy bardzo korzystnie wpływać na całokształt naszego zdrowia, oraz realnie wpływać na zmniejszenie obrzęków. W zależności od jego formy (limfatyczny, lipidowy lub mieszany) oraz stanu zdrowia pacjentki opracowuje się indywidualne strategie naprawcze.

W obrzękach limfatycznych możemy wpłynąć na usprawnienie układu limfatycznego, wynikiem czego będzie zmniejszenie obrzęku oraz obwodów zajętych kończyn. W obrzęku tłuszczowym – na redukcję opornych komórek tłuszczowych lipoedemicznych, redukcję masy ciała i zmniejszenie kończyn. Dodatkowo wzmocnimy kruche naczynia krwionośne, zmniejszymy bolesność oraz tkliwość nóg, zredukujemy nierówności, cellulit, twarde, wyczuwalne grudki.

Bardzo ważnym pierwszym krokiem współpracy z dietetykiem jest zadbanie o choroby współistniejące, które bardzo często nasilają obrzęki. Czasami potrzebna jest dodatkowa diagnostyka. Najczęstszymi chorobami współistniejącymi u pacjentek z obrzękami są: choroby tarczycy, choroby metaboliczne (np. insulinoopornosć), choroby układu pokarmowego (SIBO, SIFO, IMO i inne choroby żołądka oraz jelit), nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo wsparciem dietetycznym możemy wpłynąć na ilość energii, koncentrację, stan włosów, skóry, paznokci, redukcję masy ciała, przyrost masy mięśniowej i wiele innych pozytywnych aspektów.

Rodzaj dietoterapii jest dla każdej pacjentki ustalany indywidualnie, w zależności od jej stanu zdrowia potrzeb oraz celów, a dietami na których najczęściej bazujemy są diety:

– ketogeniczna,

– niskowęglowodanowa,

– śródziemnomorska (również w miksie z powyższymi),

– przeciwzapalna (również w miksie z powyższymi),

– dieta o niskim ładunku glikemicznym.

Dobór rodzaju żywienia będzie zależał również od aktualnych potrzeb – dieta może być prewencyjna (zapobiegająca rozwojowi kolejnych stadiów), redukcyjna oraz dieta dla kobiet po zabiegu liposukcji.

Najważniejszy jest czas – w przypadku pacjentek z obrzękami, szczególnie tłuszczowymi, dla uzyskania optymalnych efektów czasami potrzebujemy nawet kilku miesięcy współpracy (ponieważ mamy do czynienia z tkankami tłuszczowymi  opornymi na odchudzanie).

Zgłaszając się do mnie – do dietetyka klinicznego – często pytacie mnie czy musicie mieć diagnozę – diagnoza przyda Wam się na pewno w wielu innych aspektach związanych z tą chorobą, jednak aby podjąć działania dietetyczne mające na celu zwiększenie Waszego komfortu życia nie wymagam od pacjentów przedstawienia dokumentu potwierdzającego diagnozę. Na pewno bardzo ważne są aktualne badania biochemiczne (z krwi), które zobrazują nam kondycję organizmu oraz  rozstrzygną bezpieczeństwo stosowania diet niskowęglowodanowych.

Aktualnie, w nowym roku mam kilka wolnych miejsc do podjęcia współpracy indywidualnych.

Jeśli jesteś kobietą borykającą się z obrzękami i potrzebujesz pomocy dietetycznej w tym zakresie zapoznaj się z ofertą moich usług na stronie:

https://magdalenajerzak.pl/index.php/cennik/

Zgłoszenia do współpracy indywidualnej ON-LINE proszę kierować na adres mailowy:

zgloszenia@magdalenajerzak.pl

Serdecznie zapraszam :) – konsultacje odbywają się on-line poprzez aplikacje: WhatsApp, ZOOM oraz Skype!

 

Na koniec kilka zdjęć z udanych współprac z 2022 roku

 

mgr Magdalena Jerzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *