Ciąża i obrzęk lipidowy

Planowanie rodziny i zajście w ciążę budzi wiele obaw u kobiet dotkniętych obrzękiem lipidowym. Przygotowałyśmy dla Was krótki tekst, podsumowujący najważniejsze informacje związane z ciążą przy lipoedemie. Zapraszamy do lektury!

Ciąża i Obrzęk Lipidowy

Źródło: www.jobst.pl

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety – nie tylko w aspekcie psychologicznym ale również medycznym. Podczas ciąży w kobiecych organizmach zachodzi bardzo wiele zmian na tle hormonalnym. Planowanie ciąży budzi więc wiele wątpliwości wśród kobiet dotkniętych obrzękiem lipidowym. Wiele pacjentek zadaje sobie następujące pytania:

Czy ciąża pogorszy stadium mojego obrzęku? Czy i jak leczyć lipoedemę będąc w ciąży? Czy zabiegi u fizjoterapeuty oraz kompresja w ciąży są bezpieczne?

W większości opracowań naukowych, poświęconych obrzękowi lipidowemu, ciąża jest wymieniona jako jeden z czynników ryzyka rozwoju choroby. Ryzyko to wynika ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą podczas ciąży w organizmie każdej kobiety. Brakuje jednak bezpośrednich badań naukowych poświęconych lipoedemie i ciąży. Obserwując te zjawiska, możemy jedynie przypuszczać, że ciąża wpływa na rozrost patologicznych tkanek tłuszczowych u części kobiet, u innych zaś nie.

CZYNNIKI ROZWOJU OBRZĘKU LIPIDOWEGO

Przyczyny lipoedemy nie są do końca poznane, choć w 2020 roku poznaliśmy pierwszy wariant genetyczny, prawdopodobnie odpowiadający za dziedziczenie tej choroby – Aldo-Keto Reductazę AKR1C1. Kolejnym z czynników ryzyka rozwoju choroby są wahania estrogenów (zarówno ich zwyżki – w okresie dojrzewania, w ciąży) jak i nagły spadek (w okresie menopauzy), choć drugi czynnik pozostaje wciąż niezbadany naukowo. Wiele pacjentek z lipoedemą obawia się, że stan ich kończyn może pogorszyć się w ciąży.

CIĄŻA I HORMONY

W okresie ciąży zmienia się równowaga hormonalna kobiecego organizmu. Hormony, takie jak: estrogeny, gestagen oraz HCG pozwalają utrzymać i rozwijać ciążę oraz przygotować zarówno kobietę jak i jej dziecko do porodu. Wzrost estrogenów może powodować nasilenie typowych objawów lipoedemy – bólu kończyn, rozrostu tkanek tłuszczowych czy ogólne osłabienie nóg.  

DZIEDZICZENIE

Ponieważ obrzęk lipidowy często występuje u kobiet w tej samej rodzinie, przyjmuje się że jest on dziedziczny. Dlatego istnieje ryzyko, że problem obrzęku lipidowego może w przyszłości dotknąć potomstwo płci żeńskiej.

LIPOSUKCJA

Liposukcja jest jedyną metodą skutecznego usunięcia patologicznych komórek tłuszczowych. Ponieważ objawy obrzęku lipidowego mogą nasilić się w okresie ciąży, większość lekarzy zaleca przeprowadzenie liposukcji przed rozpoczęciem starań o potomstwo. Gdy zmniejsza się ilość patologicznej tkanki tłuszczowej, spada prawdopodobieństwo namnażania się komórek tłuszczowych w okresie ciąży. Należy pamiętać że liposukcja nie jest możliwa do przeprowadzenia w okresie ciąży, ani karmienia. Minimalny odstęp czasowy pomiędzy zabiegiem liposukcji a porodem to 6 miesięcy.

DRENAŻ LIMFATYCZNY

Zabiegi wykonywane w gabinecie fizjoterapeuty mogą być kontynuowane w okresie ciąży, jednak zależy to od stanu zdrowia pacjentki oraz powinno zostać omówione z ginekologiem prowadzącym. Głęboki drenaż limfatyczny okolic miednicy oraz żołądka jest zabroniony w pierwszych tygodniach ciąży, aby nie zagrażać płodowi.

KOMPRESJA

Wyroby kompresyjne powinny być nadal stosowane w okresie ciąży, aby zapobiegać rozrastaniu się obrzęku oraz łagodzić jego dokuczliwe objawy. Ponieważ, w okresie ciąży zmienia się rozmiar brzucha pacjentki potrzebują najczęściej 2-3 zestawów kompresji.

Dostępnych jest kilka rodzajów produktów kompresyjnych dla kobiet w ciąży:

  • rajstopy/getry z pasem ciążowym,
  • rajstopy/getry z otwartym paskiem – zapewniającym swobodę brzucha,
  • pończochy do wysokości ud,
  • opcje wieloczęściowe.

Źródło: www.jobst.pl

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

W okresie ciąży można wesprzeć krążenie żylne ćwiczeniami fizycznymi takimi jak: joga dla ciężarnych, jazda na rowerze, ćwiczenia prenatalne czy pływanie. Jednak każda aktywność fizyczna powinna być wcześniej omówiona z ginekologiem prowadzącym.

Jeśli w okresie ciąży dokuczliwie puchną Ci nogi, pamiętaj o:

  • unoszeniu dla relaksu obolałych kończyn,
  • unikaniu zbyt długiego siedzenia,
  • unikaniu obuwia na wysokim obcasie,
  • wypijaniu wystarczającej ilości płynów,
  • noszeniu kompresji.

DIETA

Żywienie w okresie ciąży jest niezwykle kluczowe dla jej przebiegu oraz rozwoju dziecka. Nie rekomendujemy rozpoczynać takich interwencji związanych z walka z obrzękiem jak dieta ketogenna czy niskowęglowodanowa w ciąży. Warto zapoznać się z najnowszymi rekomendacjami dotyczącymi żywienia kobiet ciężarnych. Jeśli cierpisz na inne współistniejące choroby (po za obrzękiem lipidowym), warto korzystać w ciąży z opieki dietetyka klinicznego. Warto pamiętać również o masie naszego ciała, planując zajście w ciążę – im nasza waga będzie bardziej prawidłowa – tym lepiej dla zdrowia zarówno przyszłej mamy jak i jej maluszka, dlatego, jeśli mamy nadwagę/otyłość warto podjąć próby redukcji masy ciała przed zajściem w ciążę. Dodatkowym, ważnym aspektem powiązanym z dietoterapią w okresie ciąży jest cukrzyca ciążowa – występująca u części ciężarnych – niewykryta lub zaniedbana może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zarówno dla ciężarnej jak i jej dziecka.  

PODSUMOWUJĄC

Obrzęk lipidowy może rozwinąć się w trakcie przebiegu ciąży ale nie musi. Pacjentka ciężarna z obrzękiem lipidowym powinna szczególnie zadbać o siebie i swój organizm. Stosować kompresję, w miarę możliwości aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietoterapię. Lekarze rekomendują wykonanie zabiegu liposukcji przed ciążą.

Magdalena Jerzak

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego doboru kompresji medycznej dla kobiet ciężarnych skontaktuj się z naszym ekspertem:

Dorota Stettler

dorota@sos-lipoedema.pl

tel.: 881 636 364

Źródła:

https://www.medi-polska.pl/shop/kompresja/zdrowe-zycie/ciaza/zyly-i-ciaza/

www.jobst.pl

https://www.ofa-bamberg.com/en/knowledge/clinical-picture/lipedema/lipedema-and-pregnancy/

https://www.mdpi.com/1422-0067/21/17/6264

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *