Aktywność fizyczna – bez kompresji ani rusz!

Jeszcze kilka lat temu, kompresja medyczna kojarzona była tylko i wyłącznie z chorobami układu krążenia, niewydolnością żylną, zakrzepicą żył głębokich oraz obrzękiem limfatycznym. Stosowana często przez osoby po urazach oraz spędzających wiele godzin na nogach. Uprawiasz sport? To świetnie! Przeczytaj, dlaczego jako lipoedemiczka musisz koniecznie robić to w kompresji!

Kompresja medyczna jeszcze kilka lat temu kojarzona była tylko i wyłącznie z chorobami układu krążenia, niewydolnością żylną, zakrzepicą żył głębokich oraz obrzękiem limfatycznym. Stosowana często przez osoby po urazach oraz spędzających wiele godzin na nogach.

Jakie są pozytywne właściwości kompresji medycznej?

Pozytywne właściwości kompresji medycznej szybko zostały zauważone także w sporcie. Kompresja sportowa to specjalnie zaprojektowana odzież, mocno przylegająca do ciała. Ten specjalny ucisk skierowany jest na konkretną część ciała, a jego zadaniem jest wspieranie  podczas uprawiania aktywności oraz ułatwianie szybszej regeneracji po intensywnym treningu.

Kompresja medyczna w obrzęku tłuszczowym

Zastosowana kompresja w przypadku obrzęku tłuszczowego wspomoże także usuwanie stanu zapalnego z tkanki podskórnej, który nasila dolegliwości bólowe oraz stymuluje tkankę tłuszczową do rozrostu. Pod wpływem intensywnego wysiłku następuje wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych (proces nie do końca poznany). Dochodzi do wycieku płynów, tłuszczów oraz białek, z których transportem układ limfatyczny nie może sobie poradzić a więc nogi stają się jeszcze bardziej obszerne. Jedyna ucieczką z tego błędnego koła jest właśnie stosowanie kompresji.

Zmienny ucisk wywierany na tkanki to istota działania kompresjoterapii. W medycynie można wyróżnić cztery klasy kompresji wyrażone w jednostce ciśnienia wywieranego przez słup rtęci. W sporcie stosuje się dwie najniższe. Takie ciśnienie wystarcza już, aby zewnętrzny ucisk na tkanki rozluźnił mięśnie, zwiększył średnicę tętnic jednocześnie zmniejszając światło żył. Powoduje to, że ilość tlenu docierająca do pracujących mięśni jest większa a odpływ krwi żylnej sprawniejszy.

O kompresji sportowej w nauce

Badania działania kompresji były przeprowadzane na sportowcach trenujących różne dyscypliny: piłkarzach, biegaczach na różnych dystansach. Dr Ali Ajmol specjalista ds. Sportu w Massey University, stwierdził, że używanie kompresji powoduje zmniejszenie objawów DOMS (ból, tkliwość, sztywność oraz osłabienie mięśni). Szybsza regeneracja potwierdzona została także w badaniach Jakeman, J.R., Byrne, C., and Eston, R.G przeprowadzonych na kobietach po wysiłku. Połowa z nich regenerowała się w opaskach kompresyjnych, druga połowa bez wsparcia kompresji. W pierwszej zaobserwowano o 20% mniejsze uszkodzenia mięśni i mniejsze odczuwanie dolegliwości DOMS.

Efekty uprawiania aktywności sportowej w kompresji

Efekty ćwiczeń w odzieży kompresyjnej sportowej są odczuwalne już podczas pierwszego treningu. Na początku może może występować odczucie skrępowania i ograniczenia ruchów, ale z czasem mamy wrażenie, że zachowuje się jak druga skóra.

Do najważniejszych efektów dla kobiet dotkniętych obrzękiem tłuszczowym zaliczamy:

 • Optyczne wyszczuplenie – funkcję taką będą spełniały przede wszystkim  legginsy. kompresyjne i bluzki. Lipoedema to często tkanka, która nie trzyma się ciała a kompresja spowoduje jej ujarzmienie.
 • Ograniczenie wstrząsów – oznacza mniejszą liczbę powstających mikrouszkodzeń mięśni. Uszkodzenia te powstają w praktycznie każdej aktywności dynamicznej tj. marsz, bieg, kiedy mięśnie poddawane są drganiom powstającym przy uderzeniach o podłoże.
 • Stabilizacja stawów, więzadeł i ścięgien – dzięki mocnemu przyleganiu do ciała.
 • Przyspieszenie usuwania kwasu mlekowego – nagromadzony w nadmiarze powoduje  palący i ostry ból mięśni tzw. zakwasy. Dzięki kompresji mięśni i ścięgna szybciej się regenerują.
 • Odciążenie mięśni – zarówno w trakcie treningu, jak i po nim.
 • Zmniejszenie drgania mięśni – pojawiają się głównie  podczas ćwiczeń o charakterze siłowym i wytrzymałościowym
 • Poprawa czucia głębokiego i techniki – dzięki ustabilizowaniu stawów w kompresji i ich odpowiedniemu ustawieniu kompresyjna pozwala lepiej poczuć dany mięsień i kontrolować poprawność wykonywanego ćwiczenia.
 • Poprawa ukrwienia mięśni – specjalny splot włókien i miejscowy ucisk na konkretne partie mięśni poprawia ich dotlenienie co przekłada się na lepszą pracę i odżywienie.
 • Obniżenie wysokiego poziomu związków zapalnych we krwi – sygnalizują one uszkodzenie mięśni.
 • Poprawa gibkości ciała oraz zwiększenie szybkości.
 

Odzież kompresyjna ma także korzystne działanie na termoregulację

Podczas upałów obniża efekt przegrzania organizmu natomiast w chłodne dni stanowi barierę dla zimnego powietrza chroniąc także od wiatru. Ciało podczas trwania aktywności utrzyma dzięki kompresji stałą temperaturę obniżając ryzyko choroby czy kontuzji.

Jak wybrać odzież do kompresji sportowej?

Na rynku dostępny jest duży wybór sportowej odzieży kompresyjnej. W zależności od miejsca występowania obrzęku lipidowego, od uprawianej aktywności sportowej jak również w zależności jakie partie ciała poddajemy treningowi możemy zdecydować się na kilka możliwości:
 • Legginsy do kompresji sportowej, spodenki, skarpety: odzież kompresyjna na dolną część ciała będzie najlepsza dla osób, które uprawiają marsz, sporty biegowe, kolarstwo lub chodzenie po górach. Przy występujących obrzękach w obrębie kostki wybrać należy produkty z kompresją na stopę lub dodatkowo założyć skarpety kompresyjne. Leginsy występują w różnych długościach: z częścią na stopę, do kostki, ¾. Przy występującym obrzęku tłuszczowym należy zwrócić uwagę aby kompresja obejmowała cały obszar chorobowo zmieniony.
 • Koszulki kompresyjne z długim lub krótkim rękawem: Kompresja na górną część ciała, której zadaniem jest wspomaganie pracy klatki piersiowej, pleców, ramion a także brzucha głównie podczas treningu siłowego i wytrzymałościowego.
 • Rękawki kompresyjne: Szczególnie przydatne kiedy obrzęk pojawia się w okolicach ramion i przedramion. Mają działanie przeciwobrzękowe a także wspomagają pracę mięśni: dwu- i trójgłowego ramienia.

Ile godzin w ciągu dnia nosić odzież do kompresji?

Czas noszenia  kompresji sportowej to kwestia indywidualna. Sportowcy zakładają ją podczas wysiłku lub tuż po dla przyspieszenia regeneracji. Kobiety z obrzękiem tłuszczowym powinny używać produkty uciskowe  jak najczęściej i jak najdłużej w ciągu dnia nie tylko podczas aktywności sportowej.

Jak dobrać rozmiar sportowej odzieży kompresyjnej?

Dobrze dobrany rozmiar sportowej odzieży kompresyjnej to podstawa. Zanim dokonamy zakupu takiego produktu, jeżeli nie mamy możliwości przymiarki najlepiej skontaktować się z przedstawicielem firmy bądź osobą zajmującą się odzieżą kompresyjną profesjonalnie. Rozmiary podane na metkach nie zawsze będą pasowały do sylwetki. Jeżeli okaże się,  że produkt jest źle dobrany to albo pogorszy przepływ krwi (za mały), albo nie będzie spełniał swojej funkcji (za duży). Dobrze zaopatrzyć się w przynajmniej dwa produkty ze względu na fakt, że kompresja aby spełniała swoje właściwości powinna być prana jak najczęściej. Nie chodzi tu tylko o względy higieniczne ale również o fakt, że rozciągnięty pod wpływem noszenia produkt (elastan) tylko pod wpływem kontaktu z wodą będzie mógł odzyskać gwarantowane przez producenta właściwości kompresyjne.

Jaka cena?

Kompresja medyczna to produkt, który stosujemy dla poprawy naszego funkcjonowania, dla komfortu i zdrowia. Warto wybrać markę sprawdzoną, która znana jest w świecie kompresji. Jest to produkt, dzięki któremu będzie widoczny progres podczas treningu, przyspieszy krążenie w organizmie i optycznie wyszczupli sylwetkę. Spowoduje również, że mięśnie będą pracować bardziej intensywnie wykonując dodatkową pracę przeciwstawiając się kompresji z zewnątrz. Taka inwestycja okaże się cenną ochroną dla ochrony zdrowia fizycznego a także psychicznego. Tym bardziej, że różnica zmiany zwykłego ubrania na kompresyjne będzie zauważona już w trakcie pierwszych chwil aktywności sportowej.

Piśmiennictwo:
 1. Ali, A., M. P. Caine, et al. (2007). “Graduated compression stockings: Physiological and perceptual responses during and after exercise.”
 2. Faulkner JA, Gleadon D, McLaren J, Jakeman JR. Effect of lower-limb compression clothing on 400-M sprint performance. Journal of Strength and Conditioning Research.
 3. Doś J., Edra Urban &Partner, 2017, Limfologia
 4. Wounds UK. 2017, Best Practice Guidelines: The Management of Lipoedema.London: Wounds UK.
 5. Szolnoky G., Varga E., Varga M., Tuczai M., Dósa-Rácz E., Kemény L., 2011 Lymphedema treatment decreases pain intensit in lipedema Lymphology
 6. cepsport.pl
 7. newlevelsport.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *